cs

Co s sebou sbalit na výlety s dětmi (nejen) do přírody

Nenechte se překvapit nenadálými okolnostmi. Buďte připraveni na každou maličkost, která vás může na výletech s dětmi potkat. A že jich je.

Až si budete ve vaší hlavě plánovat prázdninový výlet s dětmi, zkuste se před stanovením jasného cíle zamyslet, jaké nezbytnosti se vám mohou hodit v sbalené v batohu. Samozřejmě víme, že stoprocentní příprava není nikdy jistá a ani nutná. Naopak případné překážky a jejich řešení dětem přinese do života více, než každé snadné vyřešení problémů díky dokonalé přípravě. Máme praxí ověřeno, že pokud v tomto seznamu něco chybí v batůžku, vždy se dá najít řešení a navést k řešení i děti.

Čím jsou vaše děti starší, tím méně ze zmíněných věcí sbalíte do batohu. Jsou ale věci, které oceníte vždy. Pojďte se s nimi seznámit.

Náhradní svačina

Na vašich toulkách přírodou se nespoléhejte jen na lokální zdroje potravin. Zavřené dveře od horské restaurace coby vaší jediné jistota občerstvení vás nesmí zaskočit. Proto je taky uvedena na prvním místě jako nejdůležitější položka. Samostatné tipy na perfektní svačinu najdete v tomto článku. Pro zahnání největšího hladu se však skvěle osvědčil mix sušeného ovoce, hrozinek a oříšků. Skoro nic to neváží, chutná skvěle a zpravidla úplně všem. Žízeň skvěle zažene i přibalené jablko.

Malá lékárnička

Nebojte se velkých krabic. Určitě do lékárničky sbalte náplasti, dezinfekci a pinzetu nebo kleště na vytažení klíštěte. Z volně dostupných léčiv pro děti přibalte ty na odstranění zažívacích potíží, horečky a bolestí. Přibalte medicinální uhlí a lék proti alergii. S tímto minimem zbavíte dítě většiny drobných bolístek a případných nepříjemností.

Náhradní oblečení a ručník

Jsou to prostě děti a uhlídat jejich oblečení čisté je mnohdy až nadlidský výkon. Sbalte tedy dětem do jejich batůžku náhradní tričko, ponožky a spodní prádlo. Vše sbalte do co nejmenších balíčků a označte, abyste se rychle vyznali. A náhradní oblečení nepodceňujte. Výletů, při kterých by se rozpustilé dítko neušpinilo, byste často mohli spočítat na prstech jedné ruky. Pořiďte si také rychleschnoucí ručník. Zabere absolutní minimum místa v batůžku a je suchý cobydup.

Pikniková deka

Deka na piknik je naprostá nezbytnost. Měla by být dost velká, nepromokavá a lehká a skladná. Pokud jsou v piknikové dece v rozích ještě očka, přibalte s sebou provázek. Mezi stromy rychle vytvoříte ochranu před deštěm nebo rozpáleným sluncem.

Repelent

K problematice repelentů jsme pro vás připravili samostatný článek, ve kterém najdete skvělé tipy, jak se chránit před komáry a klíšťaty.

Opalovací přípravky a hygiena

Opalovací krémy, spreje, tyčinky a různé jiné přípravky jsou doslova nutnost pro lidi se světlou pokožkou. Rychle spálený obličej a ramena jsou nepříjemné pro dospělé, natož pro malé děti. Vyberte sobě i vašim dětem adekvátní ochranu při prosluněných horkých dnech.

Přibalte si do batůžku také balení jednorázových vlhčených ubrousků bez parfemace. Případů, ve kterých je můžete použít, je nespočet. Tohle je věc, která vám při výletech určitě nesmí chybět. Ale pozor, vždy je po použití sbalte do batůžku. Nikdy je nenechávejte v přírodě. Nejsou vyrobeny z papíru a obsahují umělá vlákna.

Sáčky a tašky

Pár menších sáčků na mokré nebo špinavé dětské oblečení oceníte při každém rozpustilém proběhnutí kaluží nebo po mlsání lesního ovoce. Obyčejná látková taška se zase hodí pro sběr čehokoliv jedlého i nejedlého v přírodě. Třeba na sběr lesních pokladů.

Hračky a rozptylovadla

Na mobilní telefony rovnou zapomeňte. V batohu a na výlet se pochopitelně hodí, ale vaše děti nezapojí do aktivit s rodinou tolik, jako třeba míčekkyblíklupa, švihadlo, bublifuk, křídy, skákací guma nebo menší hlavolamy.

Další drobnosti

Tyto drobnosti ocení zejména rodiče, ale využijí je i starší a šikovné děti. V batohu zaberou minimum místa, ale skvěle poslouží. O co jde? Menší kapesní nožík na naříznutí šťavnatých buřtů nad oheň, a zápalky. Seznam veřejných ohnišť se neustále rozrůstá a nikdy nevíte, kdy na trase nějaké potkáte. Přibalte také čtverečkovaný papír a pár tužek nebo propisek při hraní případných her. Zaručeně se hodí také karabina. Letmo zavěšená na očku batohu se tváří nenápadně, ale může pomoci v celé řadě situací a lze na ni upevnit celá řada vašeho vybavení na výlet.