cs

Jak se chránit před hmyzem a klíšťaty

Víte, jak se na vašich toulkách přírodou chránit před dotěrnými komáry a hladovými klíšťaty? Poradíme vám jak na to.

Taky už se těšíte na ten okamžik? Moment, kdy se vydáte na dlouhý výlet do lesů, hor a dálek s batohem plným dobrot a pořádnými botami? Vůbec se vám nedivíme. Příchod teplých dnů nás vždy naláká ven. Na turistiku, sportovat nebo jen tak lenošit s piknikovým košem plným dobrot v parku. Slunce a teplo však neláká pouze vás, ale i dotěrný hmyz a klíšťata. Jaro a léto jsou přesně ta pravá doba, kdy se malý hmyz doslova těší, až si na nás pochutná. Štípnutí hmyzem nám může zkazit dobrou náladu a alergikům může jít v krajní situaci rychle a nečekaně o život.

Víte však, jaká je nejlepší prevence? Představíme vám několik užitečných tipů. Je jen na vás, jaký způsob si vyberete a jak se proti hmyzu uchráníte.

Čeho se v trávě a křoví nejvíce obávat?

Jednoznačně největší prevít, který na vás čeká ve vysoké trávě, křoví i na mezích, je klíště. Je důvěrně známé člověku i našim domácím mazlíčkům. Klíště je pro člověka nebezpečné hlavně proto, že přenáší obávaná onemocnění lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Teplé zimy posledních let výrazně zvýšily jejich počty a vedly k masivnímu přemnožení, které lze jen velmi složitě korigovat. Je tedy lepší se myslet dopředu a chránit se.

Co je nejlepší ochrana?

Jednoznačně nejčastější a nejspolehlivější jsou repelentní přípravky, kterých najdete na našem trhu nespočet. Dobře si rozmyslete, jestli se chcete chránit proti dotěrným komárům nebo hladovým klíšťatům. Samozřejmě zakoupíte i kombinace a je jich dokonce většina, ale ty specificky zacílené na jeden druh hmyzu vás ochrání lépe.

Zvažte také, jestli budete repelent nanášet na kůži nebo na oděv a také to, jak často jej chcete a budete potřebovat nanášet. Speciální repelenty zakoupíte i pro vaše malé děti. Obecně platí, že pokud repelent obsahuje látku DEET/ICARDIN, pak tento repelent hmyz odpuzuje a je vhodný na pokožku. Látka PERMETRIN hmyz přímo zabíjí a aplikuje se na proto na oděv.

Ryze přírodní repelenty

Přírodní repelenty provoní vaše oblečení a pokožku aromatickými oleji, které hmyz odpuzují. Neměli byste v nich najít chemii a jsou vesměs velmi šetrné k vaší pokožce. Komáři přímo nesnášejí eukalyptový olej a levanduli. Zaměřte se tedy na ně.  Klíšťata skvěle odpuzuje rozmarýn. Stačí si z něj připravit vývar, který přelijte do rozprašovače a aplikujte na pokožku a oděv. Podobně účinně funguje i jablečný ocet. Upozorňujeme však, že éterické oleje nejsou příliš vhodné pro děti do tří let.

Elektronický repelent

Jedná se o poměrně nový hit. Zároveň je tento repelent netoxický a nefunguje na principu chemie. Funguje na principu vysílání ultrazvukových impulzů. Lidé je neslyší, ale klíšťata a komáři ano. Připnete i ho na opasek nebo batoh a obtížný hmyz se vám obloukem vyhne.

Vhodné oblečení

Výběr správného oblečení na váš výlet do přírody hraje rovněž zásadní roli v tom, jak budete chráněni před hmyzem. Oblečení tvoří bariéru, která vás chrání a zároveň vám pomůže při kontrole po vycházce z přírody. Světlé barvy, oblečení s dlouhým rukávem a kalhoty s nohavicemi zmírní riziko štípnutí hmyzem. Pokud máte nižší obuv, zastrčte si při výletu v trávě nohavice do ponožek. Jakkoliv zvláštně to vypadá, vaše zdraví je přeci vždy přednější.

Očkovat se či neočkovat?

Louky a lesy jsou doslova líhní klíšťat a bohužel se jim u nás lze jen těžko vyhnout. Proto je očkování jedna z účinných metod prevence. Ideální období na očkování je zima, protože klíšťata jsou nejméně aktivní a lidské tělo má po očkování dostatek času pro tvorbu důležitých protilátek.

Jsem alergik, na co mám myslet?

Pokud o sobě víte, že jste alergičtí, dodržujte naše doporučení dvojnásob. Alergickou reakci nejčastěji způsobí bodnutí vosy, včely a sršně. Stejně tak nepříjemné je štípnutí komára, ováda nebo mravence. Alergie na klíště je poměrně vzácná a projevuje se začervenáním v místě přisátí. Pokud je vaše alergie mimořádně silná, váš alergolog by vám měl mimo vašich běžných léků doplnit výbavu o adrenalinové pero, které v krajní nouzi použijete. Obecně platí, že není na škodu do batohu přibalit i malé balení léků proti alergiím. O vaší alergii nemusíte ani tušit a projeví se tehdy, když to nečekáte. Nebo můžete pomoci někomu jinému v nouzi.

Co udělat po vycházce přírodou?

Klíšťata na nás čekají doslova všude, kde je tráva, křoví a zeleň. Proto se po každé vycházce přírodou pečlivě zkontrolujte. Někdy se doporučuje i delší koupel. Důvod je jednoduchý. Klíšťata jsou poměrně vybíravá a po vašem těle mohou putovat i několik hodin, než si najdou vhodné místo k přisátí. Koupel by tak měla každého nezvaného návštěvníka spolehlivě odstranit.