cs

TIP NA VÝLET ZA SKVOSTNÝMI INTERIÉRY I ZBRANĚMI

LOVECKÝ KRÁSNOPOINT: MUZEUM VE SVATÉM ANTONU

V malebné oblasti Štiavnických vrchů jen pár kilometrů od Banské Štiavnice se nachází obec Svatý Anton. Pokud vás zajímá historie, zbraně a lovecké trofeje, nenechte si ujít návštěvu zámečku ve Sv. Antone, který má ve svých sbírkách pozoruhodné exponáty.

Obec, jejíž vznik se datuje do 13. století, byla pojmenována po svatém Antonínu Poustevníkovi, kterému byl zasvěcen původní kostel. O rozkvět obce se postarala zejména rodina Koháriových, která v roce 1744 vybudovala na místě staršího hradu barokně-klasicistní zámeček. Stavba je mimo jiné zajímavá i symbolikou kalendáře: zámeček měl čtyři vchody, sedm arkád, dvanáct komínů, 52 pokojů a 365 oken. Dnes sídlí v zámečku ve Svatém Antone muzeum s historickou a mysliveckou expozicí, jehož sbírky nabízejí pozoruhodné exponáty. Zámeček se pyšní také Zlatým salonem, vybaveným nábytkem, který věnovala Marie Terezie jako součást svatebního daru své dceři Marii Antoinettě. Prohlídku můžete zakončit procházkou po rozsáhlém barokním a anglickém parku s jezírky, vodopády a můstky.

 

Za návštěvu v obci Svatý Anton stojí také římskokatolický pozdně barokní kostel Sv. Antonína, kaple Nanebevzetí Panny Marie z roku 1722 s krásnými nástěnnými malbami, které si můžete prohlédnout v rámci prohlídky muzea obranná bašta proti Turkům či morový sloup. Ve Dnech sv. Huberta je veřejnosti přístupná historická sýpka. Atmosféru Svatého Antona si vychutnáte zejména během podzimních loveckých slavností svatého Huberta.
Msa.sk