cs

TIP NA VÝLET ZA PERLOU MORAVSKÉ BAROKNÍ ARCHITEKTURY

BAROKNÍ KRÁSNOPOINT: ZÁMEK KUNÍN

Pouhých pětadvacet minut po dálnici z Ostravy do Olomouce leží zámek Kunín, jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandta u nás. V šestnácti historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení. Na zámecké půdě je pak také k vidění nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Zámek Kunín u Nového Jičína postavil pro Marii Eleonoru, hraběnku Harrachovou, rozenou princeznu z Liechtensteinu, v letech 1726­–1734 slavný vídeňský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Venkovský zámek byl ještě nedávno zříceninou určenou ke zbourání. Jako bájný Fénix však povstal z popela a vrátila se do něj paměť a s ní také původní sbírky a zařízení. A to v míře nebývalé.

 

Barokní zámek rodiny Harrachů nazývají „malý moravský Mirabell“. Dnes na zámku ožívají příběhy jeho dávných majitelů. Osudy Marie Walburgy, hraběnky z Waldburg-Zeilu, vás nenechají chladnými. V mládí přišla o svou rodinu a na zámku založila jeden z nejznamenitějších vzdělávacích ústavů své doby. Vychovávala zde také malého Františka Palackého. Zaposloucháte se do vyprávění o jejím adoptivním vnukovi Emilu Schindlerovi, o nešťastném osudu landkraběte Fritze z Fürstenberka a na závěr vás uhrane osobnost posledního majitele zámku Viktora Bauera, který předpovídal sjednocení Evropy. Dozvíte se zde také o osudech jeho rodiny. Zámek je rovněž dějištěm řady koncertů a výstav. Mimořádně oblíbené jsou prohlídky zámku s dětskými průvodci.
www.muzeumnj.cz/zamek-kunin