cs

TIP NA VÝLET ZA VALAŠSKOU KRAJINOU A LIDOVÝMI ZVYKY

MAGICKÝ KRÁSNOPOINT: ZVONICE NA SOLÁNI

Oblíbené valašské rekreační centrum Soláň se rozkládá v oblasti Vsetínských vrchů pod vrcholem Soláň. Až se pokocháte úchvatným výhledem na hřebeny Javorníků z jedné strany a na Radhošť a Beskydy až po Lysou horu z druhé strany, zajděte si do informačního a výtvarného centra Zvonice Soláň.

Vrch Soláň se sice řadí svou výškou 860 metrů nad mořem „pouze“ mezi kopce, svou magickou krásou však přitahuje odedávna umělce všeho druhu. Jako jeden z mála kopců je vrch Soláň obydlený. Počátkem minulého století se zde dokonce nacházela i škola, které se trefně říkalo „vysoké učení“. Na hřebeni Soláně dnes najdou turisté také naučnou stezku Galerie v přírodě a Valašskou zahradu s prvky valašské krajiny.

Zvonice Soláň, která byla vybudována podle myšlenky akademického malíře Františka Podešvy, tvoří od roku 2006 nádhernou dominantu okolí. Infocentrum v prostorách zvonice slouží současně jako výtvarná galerie se stálou expozicí umělců, jejichž tvorba je inspirována valašským lidovým uměním. Navštívit tu ale můžete i pravidelné autorské výstavy současných malířů, sochařů, řezbářů, grafiků i fotografů. V rámci každoročních výtvarných aktivit organizuje Zvonice Soláň Malířské cesty kolem Soláně, sochařské a řezbářské sympozium a jiné přehlídky výtvarného umění. Kromě toho shromažďuje Zvonice Soláň fakta o historii oblasti, o jejích obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře a usiluje také o obnovu starých valašských zvyků a tradic.

Razítko dostanete u pokladny v přízemí v informačním centru.
www.zvonice.eu