cs

TIP NA VÝLET ZA RENESANČNÍM ZÁMKEM A UNIKÁTNÍM MOSTEM

ZÁMECKÝ KRÁSNOPOINT: NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU

Náměšť nad Oslavou leží východně od Třebíče v údolí řeky Oslavy, která odtud malebným zalesněným údolím teče dál k jihu kolem zřícenin několika středověkých hradů. Dominantou města je renesanční zámek a v historickém centru stojí za pozornost barokní kamenný most, jeden z nejstarších na Moravě.

Renesanční zámek si z původního středověkého hradu nechali přestavět v 16. století tehdejší majitelé, pánové ze Žerotína. V interiérech je k vidění kolekce vzácných tapiserií a při prohlídce nahlédnete také do kaple či do knihovny s krásnou freskovou výzdobou. Na nádvoří s arkádami zve k osvěžení Neptunova fontána, projít se můžete v malé francouzské zahradě nebo v anglickém parku. Na zámecké parky bezprostředně navazuje obora se zachovalými mohutnými stromy a pozoruhodnou flórou a faunou.

 

Přímo pod zámkem leží nevelké historické centrum s náměstím, k němuž vás přivede kamenný most zdobený dvaceti barokními sochami. Most, který byl v minulosti významným komunikačním spojem mezi zámkem a vlastním městem, je unikátem v měřítku celé České republiky. Po Karlově mostě je to největší most u nás s nejbohatší sochařskou výzdobou.

 

Do Náměště se každý rok můžete vypravit na Folkové prázdniny či festival vážné hudby Concentus Moraviae. Jen kousek od města leží Kralice s Památníkem Bible kralické. Dostanete se tam pěšky přes zámeckou oboru, která je však veřejnosti přístupná pouze o letních prázdninách. Oblíbené výletní cíle představují také další památky v okolí, především zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou a zámek v Moravských Budějovicích s expozicemi Muzea Vysočiny.

 

Krásnopoint se nachází v informačním centru na náměstí.
www.namestnosl.cz