cs

TIP NA VÝLET ZA PYŠNOU PRINCEZNOU

ČEDIČOVÝ KRÁSNOPOINT: PANSKÁ SKÁLA

Možná je vám Panská skála, která se tyčí mezi Kamenickým Šenovem a Práchní, povědomá… Viděli jste pohádku Pyšná princezna? Na čedičovém vrchu se ukrýval král Miroslav s princeznou Krasomilou na útěku z Půlnočního království.

Zvláštností Panské skály jsou až dvanáct metrů vysoké šestiboké čedičové sloupy, které připomínají kamenné varhany. Díky nim má skála statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Původně zde bylo holé návrší s trojicí křížů, kterému se říkalo Křížový vrch. Před koncem 18. století na něm jeden z prácheňských sedláků lámal čedič a při tom postupně odhalil pozoruhodnou vnitřní stavbu vršku tvořeného štíhlými sloupy. S postupnou těžbou by Panská skála určitě zanikla. O její zachování se naštěstí zasloužila celá řada osobností v čele s geologem a významným evropským vulkanologem Josefem Emanuelem Hibschem.

 

Z vrcholu Panské skály je překrásný výhled do okolí. Pod skálou je malé jezírko zalité dešťovou vodou, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny. Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739.

 

TIP: K Panské skále dojdete po zelené a žluté turistické trase z Kamenického Šenova. Trasa je dlouhá asi 1,5 km. Z Kamenického Šenova vede ke skále také cyklostezka. U Panské skály se nachází parkoviště a informační centrum.




panska-skala.ceskehory.cz