cs

TIP NA VÝLET ZA OPÉKÁNÍM POD HVĚZDNÝM NEBEM

ÚTULNÝ KRÁSNOPOINT: ÚTULNA POD UCHÁNKOM

Malebná obec Sobotiště, která leží nedaleko Senice v Myjavské pahorkatině, vypadá na první pohled nenápadně. Návštěvníky však překvapí množstvím kulturních památek, vlastní hvězdárnou, a dokonce vlastní planetkou nesoucí její jméno. Z nedalekého vrchu Pecková mohou turisté za hezkého počasí zahlédnout i panorama Alp a poté si zde odpočinout a opéct špekáčky v oblíbené turistické útulně Pod Uchánkom.

Obec Sobotiště patří mezi nejstarší v oblasti Myjovské pahorkatiny. Vznikla patrně už ve dvanáctém století jako trhová osada na obchodní cestě, která spojovala území Moravy s Podunajím. Najdete zde několik národních kulturních památek, mezi kterými vyniká zejména Habánský dvůr. Část usedlosti se zachovala dodnes a slouží jako památková zóna, kde lze vidět prastaré lidové domy, habánskou zvonici, radnici, školu, džbánkařskou dílnu, stodolu či mlýn.

V Sobotišti si přijdou na své také nadšenci pro astronomii. Na školním dvoře vyrostla v roce 1972 hvězdárna s typickou kopulí, která v sobě ukrývá dalekohled MDN 120. Další zajímavostí je „obecní“ planetka objevená v roce 1999 slovenským astronomem Peterem Kušnirákem. Planeta nazvaná podle obce Sobotiště se nachází v centrální části souhvězdí Blíženců.

Lákadlem pro návštěvníky obce je nedaleký vrch Pecková. Je oblíbeným místem pro setkávání rodin s dětmi, příznivce paraglidingu a radioamatéry. Za jasného počasí je z kopce krásný kruhový výhled, občas bývají vidět i vrcholky rakouských Alp. Nedaleko vrcholu se nachází obnovená turistická útulna Pod Uchánkom, která nabízí prostor pro posezení a opékání u ohniště, případně pro nouzové přespání. Původní srub byl postaven před více než deseti lety, v roce 2015 však vyhořel, zřejmě v důsledku úmyslného podpálení. Klub slovenských turistů následně vyhlásil sbírku, ze které se financovala stavba nové útulny.

TIP: Opečte si nad ohništěm u útulny Pod Uchánkom kvalitní špekáček KRÁSNOS ohněm zacházejte opatrně a zkuste naše tipy na správné opékání uzenin.

TIP: Výborné špekáčky z Krásna si můžete zakoupit hned ve dvou blízkých prodejnách:

    • prodejna Sobotiště 14, 906 05
    • prodejna Vrbovce 151, 906 06Sobotiste.sk/utulna-pod-uchankom