cs

TIP NA VÝLET ZA KURIOZITAMI

REKORDNÍ KRÁSNOPOINT: MUZEUM REKORDŮ A KURIOZIT PELHŘIMOV

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší… To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici setkáte na každém kroku. Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov mapuje od roku 1994 jako jediné muzeum svého druhu ve střední Evropě unikátní výkony českých a světových rekordmanů.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov sídlí v historické pětipatrové bráně ve tvaru hranolu, vysoké 36 metrů, která byla vystavěna v 16. století jako součást městského opevnění. Najdete zde celou řadu kuriózních exponátů, které jsou dílem umu, vytrvalosti, zručnosti a originálních nápadů českých i zahraničních rekordmanů. Prohlédnout si můžete například nejmenší funkční motocykl v Čechách, největší vyřezávanou dřevěnou lžíci, funkční parní stroj vyrobený ze skla, miniaturní rytiny na špendlíkové hlavičce, nejmenší zlatou klícku v Čechách a stovky dalších exponátů.

K návštěvě láká také rozlehlá zahrada se sochami vyřezanými motorovou pilou.

Muzeum rekordů a kuriozit ještě rozšiřuje nedaleká expozice nazvaná Zlaté české ručičky. Tvoří ji převážně kytary, housle, mandolíny, vázy a obrazy ze sirek vytvořené Tomášem Kordou. Navíc je tu k vidění Mona Lisa vytvořená ze zrnek rýže nebo největší obraz malovaný pastelkami. Mnoho rekordmanů muzea je zapsáno v České knize rekordů. Muzeum spravuje Agentura Dobrý den.

Jaké rekordy padly v MP Krásno?

Nejdelší valašská klobása 
V roce 2013 vznikla k 20. výročí založení společnosti valašská klobása o délce 126,2 m. Na její výrobu bylo spotřebováno 89,5 kg vepřového masa, 1,5 kg soli, 11,5 l vody, 0,3 kg česneku a 1,7 kg kořenicí směsi.

Nejdelší trvanlivé cigáro 
V roce 2011 připravil odborný tým sedmi zaměstnanců MP Krásno trvanlivé cigáro dlouhé 96 metrů. Na jeho výrobu bylo použito 53,5 kg vepřového masa, 0,8 kg koření Paprikový pálivý Kombi Trumf a 0,15 kg česneku. Celková váha rekordního uzenářského výrobku po usušení činila 50 kg.

Největší šunky 
V roce 2004 vznikla v MP Krásno šunka o délce 32,7 cm a váze 42 kg. Hlavní surovinou k její výrobě byla vepřová kýta. O rok později spatřila v MP Krásno světlo světa další obří šunka o hmotnosti 75,5 kg. V témže roce vyrobila společnost královskou šunku dlouhou 51,5 cm a širokou 35 cm, která vážila 56,5 kg.

Klobása XXL 
V roce 2003 zabodovala společnost MP Krásno klobásou dlouhou 87 m o váze 59,4 kg, která byla zhotovena ze směsi vepřového a hovězího masa, vody, jedlé soli a speciálně vyráběné směsi koření.

Nejvíce připravených uzenin na jedné pánvi 
V roce 1998 dokázal odborný tým firmy MP Krásno, a.s., v průběhu jednoho dne připravit na jedné pánvi celkem 1 400 porcí uzenin vyrobených v MP Krásno, a.s. Na uzeninách si pochutnali návštěvníci farmy Bolka Polívky v Olšanech, kde byl rekord zaregistrován.
Dobryden.cz/muzeum-rekordu-kuriozit-pelhrimov/