cs

TIP NA VÝLET ZA KŘUPAVÝM CHLEBEM

MLÝNSKÝ KRÁSNOPOINT: MUZEUM MLYNÁŘSTVÍ, PEKAŘSTVÍ A ZEMĚDĚLSTVÍ BOŽETICE

Zajímá vás, jak se dříve mlela mouka a jak se pekl chléb? Pak navštivte Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství v obci Božetice poblíž Milevska, které se otevřelo návštěvníkům na jaře roku 2016.

První zmínka o mlýně v Božeticích na Písecku pochází z první poloviny 16. století. Na počátku 20. století prošel mlýn rozsáhlou modernizací, během které původní dřevěné kolo nahradila turbína. Ve mlýně se mlelo do roku 1945, od padesátých let zde mělo skladiště místní JZD a objekt chátral. Zmodernizovaná pekárna však fungovala až do 70. let minulého století. Božetický chléb byl tehdy vyhlášený jako jeden z nejlepších v okolí.

 

V roce 2014 započala s podporou Evropské unie rekonstrukce objektu mlýna do podoby Muzea mlynářství, pekařství a zemědělství. Jednotlivé expozice, které jsou nainstalovány v rekonstruovaných objektech mlýna na říčce Smutné, přibližují nejen mlynářské a pekařské řemeslo, ale i život našich předků. Během prohlídky se můžete seznámit s dobovými stroji, zařízeními, nástroji a pomůckami mlynářské, pekařské a zemědělské činnosti. V rámci prohlídky je k vidění i zrekonstruovaná mlýnská stoka s náhonem a rybníčkem, která přivádí vodu do mlýna. V budově mlýna si můžete prohlédnout také rozsáhlý soubor písemností s mlýnem související obchodní i soukromé korespondence a dobový tisk. Samostatnou součástí muzea jsou expozice dobového bydlení a mezi dětmi především oblíbená expozice panenek a vojáčků.
www.muzeumbozetice.cz