cs

TIP NA VÝLET ZA KOUPÁNÍM A RYBOLOVEM

JEZERNÍ KRÁSNOPOINT: PENZION TAJCH

Město Nová Baňa v okrese Žarnovica a jeho okolí nabízí návštěvníkům tolik atraktivních cílů, že se rozhodně vyplatí strávit zde delší dobu. Ubytování přímo u horského jezera Tajch je skvělým výchozím bodem pro turisty, cyklisty i rybáře.

Penzion Tajch leží v městečku Nová Baňa v blízkosti stejnojmenného umělého horského jezera. V minulosti jej vybudovali havíři za účelem odčerpávání spodních vod z dolu. Dnes jezero slouží k rekreaci a rybolovu. Penzion, který nabízí ubytování v šesti pokojích a čtyřech apartmánech, je skvělým výchozím bodem pro celou řadu zajímavých výletů.

V dosahu pěší chůze od penzionu leží obec Malá Lehota s unikátní přírodní památkou – nejmenším slovenským kamenným mořem, které vzniklo rozpadem lávového proudu před čtrnácti miliony let. Několik kilometrů od Nové Baně leží vesnička Tekovská Breznica s nejmladší sopkou ve střední Evropě. Pokud se vydáte na západ, dojdete do obce Stará Huta, nad kterou zurčí jeden z největších vodopádů na středním Slovensku. Vznikl tektonickým poklesem, který vytvořil terénní skok. Kaskády jsou vysoké místy až deset metrů. V toku vodopádu žije vzácný rak černý a v okolních lesích můžete narazit také na mloka skvrnitého.

Jižně od Nové Baně se rozkládá jedna z nejstarších slovenských obcí Hronský Beňadik. Její dominantou je gotický klášter z roku 1075. Při příležitosti vysvěcení v roce 1483 získal klášter vzácnou relikvii, kousek šátku svaté Veroniky, kterým dívka utírala zkrvavenou Ježíšovu tvář. Tato relikvie, dar od krále Matěje Korvína, je dodnes je uložena v kapli Svaté krve.

TIP: Opečte si nad ohništěm penzionu Tajch kvalitní špekáček KRÁSNO. Nechte se při tom vést našimi tipy na správné opékání uzenin.
Penziontajch.sk