cs

TIP NA VÝLET ZA HISTORICKÝMI LOKOMOTIVAMI

ŽELEZNIČNÍ KRÁSNOPOINT: KOŠICKÁ DĚTSKÁ ŽELEZNICE

Na cestování vlakem není nic výjimečného. Když je ale rozchod kolejnic pouhých 1 000 milimetrů a po trati jezdí nejstarší provozovaná parní lokomotiva ve střední Evropě, to je pak jiná jízda!

Košická dětská historická železnice, které se říká také Košická pionýrka, je úzkorozchodná železniční trať v údolí Čermeľského potoka v rekreační oblasti Alpinka na severovýchodním okraji Košic. Trať o rozchodu pouhých 1 000 milimetrů, která sloužila pro výuku mladých železničářů a zároveň jako rekreační turistická pionýrská železnice, byla první svého druhu v Československu. K zahájení provozu došlo v roce 1955. S několika přestávkami slouží trať dodnes, a to v sezoně od dubna do prosince. Na objednávky pak celoročně. V současné době je Košická dětská železnice jediná svého druhu na Slovensku a zároveň jediná dochovaná pionýrská železnice.

 

Provoz na trati o délce téměř 4 kilometry se třemi zastávkami zajišťují parní a dieselové historické lokomotivy. Během půlhodinové cesty krásnou přírodou na trase Čermeľ–Alpinka a zpět si mohou cestující prohlédnout nejstarší provozovanou parní lokomotivu ve střední Evropě přezdívanou Katka. Dozvědí se, jak funguje parní stroj a povozí se jedním z motoráčků. Ve stanici Čermeľ se nachází dosud používané historické výhybky a kolejnice pocházející ze štiavnické a gelnické železnice.
www.detskazeleznica.sk