cs

TIP NA VÝLET ZA HISTORICKÝM NÁBYTKEM A BRUGGSKOU MADONOU

HISTORICKÝ KRÁSNOPOINT: MUZEUM ČERVENÝ KAMEŇ

Hrad Červený Kameň láká nejen na sbírku historického nábytku, ale také na bronzový odlitek Bruggské madony, který je jednou z pěti existujících replik originálu vytvořeného italským umělcem Michelangelem Buonarrotim.

Mohutný zachovalý hrad Červený Kameň se nachází asi 30 kilometrů od Bratislavy směrem na Pezinok. Původně královský hrad z poloviny 13. století byl součástí pohraničního opevnění západních hranic Uherska. Hrad prošel vícero stavebními úpravami. Až do roku 1945 byl sídlem rodu Pálffyů, kteří proměnili strohou pevnost na renesančně-barokní sídlo s nádhernou vnitřní výzdobou. Dnes je zde jedna ze specializovaných sbírek Slovenského národního muzea – muzeum historického nábytku a bytové kultury. Hradní expozice představuje různé typy obytných prostorů zařízených ve slohových stylech od renesance až po historismus. Unikátní jsou sklepní pivnice hradu, které patří mezi největší ve střední Evropě.

 

V roce 2015 přibyl do stálé expozice muzea Červený Kameň bronzový odlitek více než pět set let staré Michelangelovy Bruggské madony, která se nachází v kostele Notre Dame v belgických Bruggách. Michelangelo Buonarroti ji vytvořil z bílého mramoru v roce 1504, tedy ve stejné době jako známého Davida nebo Pietu. Další čtyři existující repliky tohoto sousoší Madony s dítětem se nacházejí v New Yorku, Edinburghu, ve Florencii a ve Washingtonu.
hradcervenykamen.sk