cs

TIP NA VÝLET ZA FRANTIŠKEM PALACKÝM

KRÁSNOPOINT OTCE NÁRODA: HODSLAVICE

Na rozhraní Kravařska a Valašska se nachází obec Hodslavice, která se pyšní hned jedenácti kulturními památkami. Milovníci české historie jistě zamíří do rodného domu Františka Palackého. Na své si přijdou také obdivovatelé lidové architektury.

Obec Hodslavice věnovala jednomu z největších českých literátů, historiků a filozofů, Františku Palackému, stálou expozici zřízenou v jeho rodném domě. Dům z nepálených cihel se šindelovou střechou, který je dnes národní kulturní památkou, vystavěl na konci 18. století otec Františka Palackého. Českého velikána připomíná také pomník od akademického sochaře Vladimíra Navrátila ve středu obce.

Rodný domek Františka Palackého stojí nedaleko další hodslavické kulturní památky, dřevěného kostela sv. Ondřeje. Jeden z nejstarších beskydských dřevěných kostelů z poloviny šestnáctého století nese gotické prvky. V jeho prostém interiéru se nachází kopie „hodslavické Madony“, inspirovaná historicky velmi hodnotnou plastikou z dvacátých let patnáctého století. Kostel prošel v minulých letech náročnou generální rekonstrukcí a dnes je přístupný pouze po předchozí rezervaci. Bohoslužba se zde koná jednou ročně, a to 30. listopadu na svátek svatého Ondřeje.

Pozornosti turistů by neměly uniknout ani památkově chráněný evangelický kostel, roubená Fojtova stodola nebo stará evangelická škola. Zajímavostí je také mlýn holandského typu na návrší západně od Hodslavic, který v roce 1864 nechal postavit sedlák Josef Bartoň. V roce 1914 nařídily rakousko-uherské úřady demolici mlýna z obavy, že by mohl sloužit jako nepřátelská pozorovatelna. Tehdejší majitel však stavbu uchránil. Dnes slouží mlýn jako rekreační objekt.

Soutěžní razítka Krásnosvěta získáte na Obecním úřadě Hodslavice.
Hodslavice.cz