cs

TIP NA VÝLET ZA ČESKÝM I SLOVENSKÝM UMĚNÍM

GALERIJNÍ KRÁSNOPOINT: GALERIE KLATOVY / KLENOVÁ

Klenovou lze bez váhání označit za místo, na kterém se snoubí historie s uměním. Galerie nacházející se v prostorách zámku Klenová shromažďuje již více než padesát let obrazy, plastiky, kresby, grafiky a fotografie českých a také slovenských umělců tvořících převážně od druhé poloviny 20. století. Kromě toho slouží okolí hradu a zámku jako galerie pod širým nebem.

Třináct kilometrů západně od Klatov nedaleko česko-německých hranic se nachází rozsáhlá zřícenina významného středověkého hradu Klenová, k níž byl v 19. století přistavěn novogotický zámek. Ve druhé polovině 19. století vyrostl v nejbližším okolí ucelený urbanistický komplex obytných a hospodářských budov. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

 

Na Klenové si na své přijdou nejen milovníci historie, ale také příznivci moderního umění. V šedesátých letech dvacátého století byla v zámku zřízena galerie moderního umění. Za desítky let své existence si vybudovala přední místo mezi galeriemi u nás. K vidění jsou zde jak díla klasických mistrů, jako jsou Filla nebo Švabinský, zástupců českého i slovenského moderního umění, jako jsou Kolíbal, Janoušek, Palcr, Sekal nebo Karlíková, tak i výstavy soudobých začínajících umělců.

 

Okolí hradu a zámku dotvářejí sochy a umělecké objekty rozmístěné volně v prostoru a krajině. Nejdéle tu stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého, které dělá společnost bronzový býk Vincence Vinglera. Za sýpkou, která je využívána také jako galerijní prostor, narazíte na nepřehlédnutelnou bronzovou sépii Jaroslava Róny. Na nádvoří hradu se nachází galerie pískovcových soch z 19. století.
www.gkk.cz/cs