cs

TIP NA VÝLET TAM, ODKUD „VĚTR VĚJE“

VĚTRNÝ KRÁSNOPOINT: HOSPODA U ŠPALKA POD HRADEM BUCHLOVEM

Hrad Buchlov založil v polovině 13. století zřejmě český král Přemysl Otakar I. jako významný strategický bod a správní středisko se soudní pravomocí. Po dobu své historie byl hrad, stojící na jednom z nejvyšších vrcholků Chřibů, několikrát dobýván, odolal však například i náporu vojsk uherského krále Matyáše Korvína. Buchlov patří k velmi dobře zachovalým hradům a k výrazným symbolům Slovácka. Z hradní věže je prakticky kruhový výhled do krajiny, takže slouží jako rozhledna.

Hrad Buchlov návštěvníky mile překvapí různorodostí interiérů, zařízených v rozmanitých stavebních slozích, i bohatými sbírkami i zajímavostmi. Mezi největší hradní rarity patří egyptologická sbírka s originálním sarkofágem a mumií vyššího státního úředníka Nefersobeka. Mumii starou dva tisíce let přivezl z Alexandrie v roce 1828 Josef Wratislav z Mitrovic jako svatební dar sestře. Královský hrad Buchlov i pod ním ležící barokní zámek Buchlovice jsou rovněž vyhledávanými lokalitami filmařů, a to především při natáčení pohádkových příběhů. Věhlas jim přinesly snímky jako Bathory, O statečném kováři nebo Čertova nevěsta.

Po prohlídce hradu Buchlov a procházce po okolí přijde vhod něco k snědku. Občerstvení, včetně kvalitního vína, piva a domácích uzenin, nabízí Hospoda u Špalka – jen pár kroků od hradu. Využijte také možnosti vlastního táboráku hned vedle hospody a opečte si kvalitní špekáček KRÁSNO. Zkuste si přitom vzpomenout na naše tipy na správné opékání uzenin.
Facebook - Hospoda u Špalka