cs
Krnov

TIP NA VÝLET PO SLEZSKU

Krásnopoint s výhledy do Slezka – Krnov a jeho největší lákadla

Zažijte Slezsko a jeho perlu Krnov pěkně z výšky. Vezměte vaši rodinu nebo partu přátel a poznáte, jestli máte pro strach uděláno nebo se raději držíte při zemi. Krnov a jeho blízké okolí vám nabízí neuvěřitelně bohatý výběr možností, jak se podívat do dálek. Na dlani budete mít východní část Hrubých Jeseníků a Nízké Jeseníky.

Krnov – Věž kostela sv.Martina

Přímo v srdci města Krnova stojí překrásný kostel sv. Martina, starý téměř 740 let. Na jedné z jeho věží je po celém obvodu bezpečný vyhlídkový ochoz. Výhled z něj je okouzlující a uvidíte na celé centrum města Krnova a do širokého okolí. Výstup je fyzicky poměrně náročný a určitě tedy zvažte, zda vzít nahoru zejména malé děti. S pejskem se nahoru také nepodíváte.

Na ochoz se vydáte bočním vchodem u jedné z kostelních věží. Vystoupáte po dřevěných schodech až nad loď kostela. Tady vás čeká doslova mistrovské dílo tehdejších stavebníků. Pohled na kostelní klenby zhora je totiž doslova fascinující. Určitě se podívejte také do bytu věžného, který dohlížel nad bezpečností města.

Poté vás už čeká souboj s fyzičkou a odvahou na úzkých a strmých dřevěných schodištích až na samotný vrchol. Výhled z ochozu za tu námahu ale rozhodně stojí.

Informace – vyhlídkový ochoz kostel sv. Martina

GPS: 50.0905089N, 17.7010344E

Adresa: 
nám. Osvobození 27/7
Pod Bezručovým vrchem
794 01 Krnov 1
Zobrazit na mapě

Krnov – Vyhlídková věž radnice Krnov

Výhled z 52 metrů vysoké radniční věže na obrovské krnovské náměstí a celý Krnov vám zůstane dlouho v paměti. Radnice je srdcem Krnova od roku 1901, kdy byly položeny první stavební kameny. Radnice několikrát měnila svou podobu a nyní jde o novorenesanční stavbu s výraznými secesními prvky. Je hrdou dominantou Krnova a má velmi propracovanou štukovou výzdobu. Kromě své funkce radnice se zde mimo jiné pravidelně konají svatební obřady.

Samotná šestipatrová věž s vyhlídku má ve střední části znak Krnova přibližně z roku 1311. Tento rok je spojován i s počátky samotného města. V útrobách věže slouží původní hodinový stroj z roku 1894.

Do věže se dostanete v menších skupinkách v doprovodu průvodce a výprava zabere přibližně půlhodinku. I před výstupem na tuto vyhlídku přihlédněte k vaší aktuální kondici a fyzickému zdraví. Tato vyhlídková věž je otevřena od května do září.

Informace – vyhlídková věž radnice Krnov

GPS: 50.0905089N, 17.7010344E

Adresa: 
Hlavní nám. 96/1
Pod Bezručovým vrchem
794 01 Krnov
Zobrazit na mapě

Rozhledna Cvilín

Při příjezdu autem nebo vlakem do Krnova z Opavy upoutá váš pohled už z velké dálky romantická kamenná rozhledna Cvilín. Hrdě stojí nad Krnovem v nadmořské výšce 436 m. n. m. Rozhledna je vysoká 26 metrů. Výhled do širokého okolí umožňuje už od roku 1903. To tehdy měla ještě špičku, o kterou přišla po opravách po druhé světové válce.

Na vrchol rozhledny musíte vystoupat po 144 dřevěných schodech. Z horní vyhlídkové plošiny uvidíte za dobrých podmínek nejvyšší vrcholky Moravskoslezských Beskyd, konkrétně Radhošť, Smrk i Lysou horu. Při pohledu opačným směrem spatříte vrcholky hrubých Jeseníků. Východním směrem leží velký Petrův rybník a Polsko.

Od roku 2019 je tato rozhledna bohužel z technických důvodů uzavřena a na rok 2020 je plánována rozsáhlá rekonstrukce. Ta by měla skončit v roce 2021. Za vyhlídkou tedy musíte jít přibližně 250 metrů daleko po turistické stezce k překrásnému poutnímu kostelu Panny Marie Sedmibolestné. Tradice pořádání poutí zde sahají až do 17. století. Od kostela můžete sejít do města po dlouhých a táhlých schodech do Krnova. Nebo se vydejte pěšky opačným směrem po turistické stezce přibližně 1,5 km ke zřícenině hradu Šelenburk anebo ještě dále asi 4 km daleko k další rozhledně Hanse Kudlicha v Úvalně na vrcholu Strážiště.

Informace – rozhledna Cvilín

GPS: 50.0821050N, 17.7225733E
Virtuální prohlídka
Zobrazit na mapě

Rozhledna Vyhlídka na Ježníku

Celoročně volně přístupná rozhledna na Ježníku leží na vrchu Vyhlídka. Historie rozhledem zde sahá až do roku 1894. Současná třetí konstrukce z roku 2001 je z modřínového dřeva a má výšku 17,5 metrů. Vyhlídková plošina na horním poschodí je ve výšce 13,6 m.

Z ježnické rozhledny uvidíte východním směrem na město Krnov, rozhlednu a kostel na Cvilíně i zříceninu hradu Šelenburk. V dálce při dobré viditelnosti spatříte i vrcholky Beskyd. Západním směrem spatříte Jeseníky a nejvyšší vrchol Praděd. Severozápadním směrem se nachází Město Albrechtice, obec Chomýž a Polsko.

Přibližně 1 km chůze z kopce najdete historickou budovu plicního Sanatoria. V budově, která prochází dlouhodobou rekonstrukcí najdete Muzeum nábytku a školské zařízení.

Informace: rozhledna Vyhlídka na Ježníku

GPS: 50.0969600N, 17.6309975E

Zobrazit na mapě

Rozhledna Hanse Kudlicha

Za touto rozhlednou se budete z Krnova muset vydat do vedlejší obce Úvalno. Můžete se vydat z rozhledny Cvilín po stezce přes zříceninu Šelenburk nebo jít přímo z Úvalna. Rozhledna se tyčí na vrchu Strážiště ve výšce 396 m.n.m.

Samotná rozhledna má čtvercový půdorys a je postavena z odolných žulových kvádrů. Celková výška 22 metrů je dominantní a rozhlednu tak spatříte již z velké dálky. Spodní vyhlídková plošina leží ve výšce 18 m. Na samotný vrchol vystoupáte po 103 žulových schodech. Rozhledna byla dostavěna v roce 1913 a jméno dostala po místním rodákovi Hansi Kudlichovi, který byl slezský poslanec, který v roce 1848 podal návrh na zrušení poddanství v zemích Rakouského císařství. Zajímavostí je Kudlichovo mauzoleum v základech rozhledny a expozice s připomínkami jeho zajímavého života.

Informace – rozhledna Hanse Kudlicha

GPS: 50.0504942N, 17.7332733E

Zobrazit na mapě