cs

TIP NA VÝLET NA NEJVĚTŠÍ MORAVSKÝ HRAD

STRAŠIDELNÝ KRÁSNOPOINT: HRAD SOVINEC

Bojíte se rádi? Navštivte hrad Sovinec, o kterém kolují různé strašidelné pověsti. Ty nejstrašidelnější se vztahují k pátému nádvoří, kde se zjevují šedý skřítek, bílá paní, případně neštěstí zvěstující černá paní. Na hradních schodech možná potkáte ohnivého koně.

Největší moravský hrad, který najdete v Nízkém Jeseníku, má pohnutou historii. Byl založený ve 14. století bratry Pavlem a Vokem z rodu Hrutoviců. Původně jen masivní hradbou obehnaná věž s jedním palácem získala pozdně gotický charakter na přelomu 15. a 16. století. Po bitvě na Bílé hoře obsadil Sovinec Řád německých rytířů. Z hradu se stala moderní obranná pevnost, v září roku 1643 jej však obklíčilo osm tisíc švédských vojáků a po jednadvaceti dnech krutých bojů Sovinec dobyli. Později jej Řád německých rytířů dostal zpět do svého vlastnictví. Začátkem 2. světové války byl ale řád úředně zrušený a na hradě se usídlila jednotka Wehrmachtu. V květnu roku 1945 komplex vyhořel a dodnes probíhá jeho postupná rekonstrukce.

 

Současným správcem hradu Sovinec je Muzeum v Bruntále. Návštěvníci se mohou projít po pěti nádvořích a nejstarším Horním hradě s vyhlídkovou věží. V někdejších konírnách najdete expozice o historii hradu a lesnické školy, v purkrabství jsou vystaveny archeologické nálezy a zbraně a ve sklepení nahání hrůzu mučírna. Vyhlídková věž nabízí okouzlující pohled do okolí a současně slouží také jako galerie. Nedávno otevřená trasa pak prochází z Horního hradu přes komnatu v bráně do opraveného Rytířského sálu, vyzdobeného sbírkou zbraní. V sezóně 2016 se poprvé otevřel nový okruh, který zavede návštěvníky do hradního podzemí. Přístupná je část podzemní chodby, která byla dříve zavalena. Nový návštěvnický okruh je dlouhý zhruba tisíc metrů a prohlédnete si na něm také vnitřní i vnější opevnění.
akce.sovinec.cz