cs
turovsky vodopad

TIP NA VÝLET K VODOPÁDŮM

Osvěžující Krásnopoint

Na bezejmenném přítoku malého potoka Turová na Slovensku najdete překrásný 15 m vysoký vodopád. Ten získal hned několik pojmenování, které se zažily mezi turisty i místními. Najdete ho tedy pod názvy Turovský vodopád, Skalný vodopád, nebo Padalo. Nepotkáte tady davy turistů ani nebezpečnou zvěř. Turovský vodopád je ve skutečnosti málo známý a dokonce k němu není zavedena ani turistická značka. O to více svádí k návštěvě. Vedou k němu pouze dva chodníky z nedaleké obce Turová.

Turovský vodopád najdete v pohoří Kremnické vrchy v překrásné dolině, která má charakter blízký kaňonu. Vytvořil ji bezejmenný přítok potoka Turová.

Okolí Turovského vodopádu je skutečně působivé a znalým cestovatelům může částečně připomínat Slovenský ráj.

Vodopád má výšku 15 metrů a má tektonický původ. Krásu vodopádu můžete obdivovat po celý rok, ale na jaře je průtok pochopitelně největší. V období jarního tání a silných jarních dešťů je návštěva vodopádu skutečný zážitek.

Vezměte s sebou na výlet vaši rodinu nebo partu přátel. Vodopád sice není na oficiálních turistických stezkách, ale přímo z obce Turová vede 500 m dlouhý značený chodník, takže se určitě neztratíte. Na severním kraji obce můžete kráčet Skalnou dolinou, na jejímž konci najdete vodopád. Na pár úsecích je nutné být opatrný a držet se řetězů, ale hravě to zvládnou i malé děti. K vodopádu ale vedou i schody z nedaleko polní cesty.

Cestou zpět se můžete podívat po odbočce ke hřbitovu, která je na druhé straně cesty. Cesta ke hřbitovu vás po pár stovkách metrů přivede k další přírodní zajímavosti – Turovský sopúch (GPS 48.6014981N, 19.0515628E ). Jde o sopečné hrdlo, obnažené erozí. Vzniklo v průběhu dávné vulkanické aktivity Kremnických vrchů.

Zajímavý skalní útvar má na svém vrcholu majestátní dřevěný kříž a je odsud daleký výhled do okolí. V blízkém okolí můžete obdivovat vzácné teplomilné rostlinstvo a neobvyklé živočichy. Trasa je velmi snadná a zvládne ji i málo zdatný turista.

Kde vodopád najdete?

Okres: Zvolen (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,601817 19,043617

Adresa: Turová, 962 34

Telefon: +421 45 539 10 48

Email: info@turova.sk

Zobrazit na mapě
turova.sk