cs

TIP NA VÝLET DO SRDCE ORAVY

JEZDECKÝ KRÁSNOPOINT: RANČ U EDYHO U ORAVSKÉ PŘEHRADY

Orava, která se rozkládá ve východní části slovensko-polské hranice na severu Slovenska, patří mezi méně navštěvované a neprávem opomíjené lokality na Slovensku. Přitom se pyšní krásnou přírodou, historickými památkami i skvělými možnostmi vodního vyžití.

Nejvýznamnější památkou oblasti je Oravský hrad v obci Oravský Podzámok. Hrad, který se tyčí na skalisku nad řekou Oravou, kdysi hlídal významnou obchodní cestu a byl administrativním centrem oblasti. Byl postaven v polovině 13. století na místě původní dřevěné pevnosti a v následujících staletích různě přestavován a upravován. Dnešní vzhled odpovídá stavu v 17. století, avšak je do značné míry ovlivněn rekonstrukcemi po požáru, který hrad postihl roku 1800. Hrad je sídlem Oravského muzea, kromě mobiliáře jsou zde k vidění exponáty o přírodě a zvířeně v okolí.

 

Při návštěvě Oravy byste si neměli nechat ujít ani Skanzen v Zuberci, celým názvem Múzeum oravskej dediny, Zuberec – Brestová, který představuje historii a život oravské vesnice. K vidění jsou zde typické obytné a hospodářské budovy, řemeslnické objekty i technické stavby. Milovníkům historie by neměl uniknout ani dřevěný kostelík z poloviny 15. století, který stojí v obci Tvrdošín na řece Oravě. Tento kostelík patří mezi památky UNESCO.

 

Orava poskytuje hodně možností také turistům. Do oblasti zasahují Západní Tatry, severní část území pokrývají Oravské Beskydy s nejvyššími vrcholy Babia hora (1 725 m) a Pilsko (1 557 m). Na jihu pohoří pak přecházejí Oravské Beskydy v Oravskou Maguru. Pokud jste vyznavači vodních sportů, vydejte se k Oravské přehradě nebo na termální koupaliště Oravice, které se nachází na severozápadním okraji pohoří Západní Tatry.

 

TIP: Skvělé ubytování přímo u Oravské přehrady nabízí Ranč u Edyho, a to buď v hotelové části objektu, nebo v kompletně vybavených chatkách. Ranč provozuje jezdeckou školu pro začátečníky i pokročilé. V areálu ranče najdete také tenisové kurty, dětské hřiště, bazén a minizoo s hospodářskými zvířátky.

 

Razítko dostanete na pokladně.
Rancuedyho.sk