cs

TIP NA VÝLET DO PRAŽSKÉHO LESA

MUFLONÍ KRÁSNOPOINT: SRUB GIZELA V KUNRATICKÉM LESE

Kunratický les se rozkládá mezi Kunraticemi, Roztyly a Krčí jako zelená oáza uprostřed panelových sídlišť Prahy 4. Na procházce po lesních turistických cestách objevíte zříceninu gotického hradu, narazíte na několik dětských hřišť a příjemných hospůdek a možná potkáte i muflona.

Kunratický les je historicky spojen hlavně s osobou Václava IV., který koupil Kunratické panství i s rozsáhlými lesy roku 1407 od zadlužených Olbramoviců. V té době se nacházelo území Kunratic daleko za Prahou, takže si zde král nechal vybudovat hrad, aby sem mohl unikat před vladařskými povinnostmi a věnovat se své velké zábavě, lovu zvěře. Z hradu zvaného Nový Hrádek se dochovala jen zřícenina, která je volně přístupná.

 

Raritou Kunratického lesa, za kterou míří velká část návštěvníků, jsou stáda muflonů. Mufloni byli do lesa uměle vypuštěni až v 60. letech minulého století a dnes se obvykle pohybují v blízkosti areálu IKEM. Pokud se vám nepodaří zastihnout muflona, můžete si za některými zvířaty dojít do minizoo, kterou najdete za restaurací U krále Václava. V minizoo můžete pozorovat srnky nebo daňky skvrnité. K zajímavým rostlinám Kunratického lesa patří vzácná metasekvoj – jehličnatý opadavý strom, jehož semena byla do Evropy přivezena z Číny roku 1949.

 

Vstup do Kunratického lesa je možný na mnoha místech, vše je v dosahu městské hromadné dopravy. Lesem vás provede naučná stezka, na které se nachází celkem 14 zastávek a osm odpočinkových altánů. Částečně vede chráněným územím Údolí Kunratického potoka a seznámíte se na ní s živočichy i rostlinami, které se v této oblasti vyskytují.

 

TIP: Na cestách Kunratickým lesem si můžete odpočinout ve srubu Gizela, u kterého se nachází i veřejné ohniště. Opečte si u něj kvalitní špekáček KRÁSNOS ohněm zacházejte opatrně. Před šesti lety oblíbený srub vyhořel. Dnes je již zcela obnoven do původní podoby a nabízí posezení uvnitř i venku. Přilehlé hřiště je výhodou pro rodiče, kteří si chtějí chvíli posedět nad dobrým pivem. Děti zase ocení osvěžující malinovku.
www.facebook.com/SrubGizela