cs

KAM NA VÝLET ZA UNIKÁTNÍ ARCHITEKTUROU V SRDCI PŘÍRODY?

LIDOVÝ KRÁSNOPOINT: PUSTEVNY

Horský hřeben Pustevny patří k nejnavštěvovanější oblasti Beskyd, nejen pro krásu okolní přírody, ale také díky unikátním lidovým stavbám. Pustevny jsou výchozím bodem pro výlet na nedalekou horu Radhošť, během kterého narazíte na sochu pohanského boha úrody Radegasta.

Název horského hřebene se odvozuje od poustevníků, kteří zde přebývali v polovině 18. století. Kouzlo tohoto místa přilákalo členy frenštátského spolku Pohorská jednota Radhošť, kteří v oblasti značili turistické trasy a zřizovali síť horských hotelů a ubytoven. Ti zde nechali postavit několik útulen, z nichž dvě – Libušín a Maměnku – navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič ve slohu lidové secese. Chata Libušín, na jejíž vnitřní výzdobě se podílel český malíř Mikoláš Aleš, bohužel v roce 2014 vyhořela. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uspořádalo veřejnou sbírku na opravu, která má útulně vrátit původní vzhled z roku 1925. K dřevěným stavbám, které na Pustevnách projektoval architekt Dušan Jurkovič, patří i sto let stará dřevěná zvonička s barevnými ornamenty.

 

Z Pusteven se můžete vydat po nenáročné čtyřkilometrové trase na horu Radhošť, během které narazíte na několik turistických atrakcí. Patří mezi ně rozhledna Cyrilka, socha pohanského boha Radegasta od frenštátského rodáka Albína Poláška a kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, která stojí ve výšce 1 129 m n. m. Tato kaple je nejvýše položenou církevní památkou v České republice. Uvnitř kaple si můžete prohlédnout krásné vitráže, z vyřezávaných oken věžičky se nabízí výhled daleko do krajiny. Za kaplí stojí socha známých slovanských věrozvěstů.

 

Razítko získáte v kiosku, Trojanovice 660, souřadnice GPS 49.4884271, 18.263689
Pustevny.cz