cs

HOROLEZECKÝ KRÁSNOPOINT

ZÁMEK ADRŠPACH A HOROLEZECKÉ MUZEUM

Až budete cestovat v okolí Náchoda, nezapomeňte navštívit barokní zámek Adršpach, který stojí ve stejnojmenné obci. Zvlášť pokud jste se do této oblasti vydali s lezačkami v batohu, oceníte muzeum horolezectví, které v prostorách zámku vyrostlo.

Zámek byl založen jako tvrz v 15. století pány Berky z Dubé. Dnešní podobu zámek získal v letech 1577­–1580. V té době byla stavba ve vlastnictví Adama Bohdaneckého, rytíře z Hodkova. V jeho držení se vystřídalo mnoho majitelů. V roce 2013 zámek odkoupila obec Adršpach, zrekonstruovala jej a zřídila v jeho prostorách první horolezecké muzeum v České republice.

 

Expozice přibližuje pískovcové lezení, které k Adršpašsko-teplickým skalám neodmyslitelně patří. Vystaveny jsou fotografie, historické dokumenty i vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách. K vidění je vývoj jisticích technik, pomůcek, sedáků a bot. Příznivci horolezectví se zde mohou seznámit také s historií vysokohorského lezení. Celá expozice byla připravována ve spolupráci s místními lezci a Českým horolezeckým svazem. Na zámku také celoročně probíhají výstavy.
www.obecadrspach.cz