cs

Nejlepší typy ohňů pro vaše posezení u ohniště

V jednom z našich článků jsme vás seznámili s tím, na jakých místech stavět ohniště a jak správně rozdělat oheň. Podívejme se tedy podrobněji na jednotlivé typy ohňů, které můžete využít u vašeho oblíbeného nebo nově navštíveného ohniště.

Oheň od pradávna poskytuje člověku teplo, bezpečí a světlo a je samozřejmě neocenitelným pomocníkem k přípravě jídla. Mimo to byl vždy oheň centrem setkávání lidí při nejrůznějších, mnohdy nesmírně důležitých událostech. Určitě se tedy platí znát základní typy ohňů, které můžete využít nejen při opékání buřtů, ale i při dalších příležitostech, při kterých budete se svými blízkými, přáteli, rodinou.

Jaké dřevo vybírat na oheň?

Vždy spalujte jen suché dřevo, zbavené jehličí a listí. Obojí nepříjemně zapáchá a kouří. Zejména při přípravě jídel nikdy nepoužívejte dřevo s lakem či barvou. Špatnou volbou je i dřevo s hřebíky. Hřebíky mohou praskat a ostřelovat své nejbližší okolí.

Pyramida

Pyramidovým tvarem ohně nemůžete nic zkazit. Jeho stavba je jednoduchá. Nasbírejte dřevo přibližně stejné délky a postavte jej svisle do tvaru přibližného jehlanu nebo kuželu. Pyramida se často staví i se zaraženým středovým kůlem, který poskytne stabilitu při odhoření části dřeva.
Pyramida spolehlivě osvítí celý prostor kolem ohniště a vydává nejvyšší plamen. Perfektní pro opékání špekáčků a klobásek.

Pagoda

Jedná se o slavnostní typ ohně, který si mnozí pamatujete z táborů. Stavba je náročnější, protože je potřeba do polen vytvořit zářezy, aby se pagoda při hoření nezbortila. Pagoda se staví čtyřboká nebo šestiboká ve tvaru jehlanu. Nejsilnější polena se staví do základu pagody a směrem k vrcholu se polena zužují a zkracují. Na táborech se pagoda orientuje dle směru světových stran a zapaluje se od východu coby symbolu východu slunce.

Při hoření se horní patra postupně shazují do středu ohniště. Pagoda rychle hoří a vydává intenzivní sálavé teplo do okolí.

Hranice

Je snadnější variantou pagody. Polena pro hranici musí být ideálně stejně široká a staví se do tvaru čtverce či obdélníku. Ve srovnání s pagodou hoří hranice déle a intenzivněji. Nemusíte se také zabývat délkou polen a jejich tloušťkou. Hranice je vnímána jako nejslavnostnější typ ohně. Mnohé národy hranici využívaly a dodnes využívají k rituálním obřadům. Je tedy jasné, že hranici využijete na těch ohništích, kde máte dostatek palivového dřeva.

Oheň na sněhu

Proč na sněhu? Protože jen málokoho napadne opéct si šťavnatý špekáček v zimě a v mrazu. Neznáme však lepší zážitek, než je právě zakousnutí se do čerstvě opečeného špekáčku. V pořádné zimě, na čerstvém vzduchu, s partou přátel nebo s rodinou.

Oheň na sněhu má smysl hlavně v případě, že napadl dostatek sněhu a nechce se vám prohrabávat až na zem. Základem je poklad ze silnějších syrových polen, který vytvoří dřevěný rošt. Pod něj se mohou umístit i syrové a mokré větve jehličnanů. Na tomto základu založte oheň ve tvaru pyramidy a už vám nic nebrání zakrojit typického ježka do špekáčku, najít opékací tyčku a pustit se do toho. Dobrou chuť.

Zdroje obrázků:
alibaba.com
outsidedads.com
outventure.com