cs

Jaké nástrahy na nás čekají při táboření a čundrování v přírodě?

Pořádná letní dovolená v přírodě, spojená se spaním v kampu, pod stanem nebo pod širákem má své neopakovatelné kouzlo. Večer strávený s přáteli u plápolajícího ohně a voňavých špekáčků si mnozí z nás uchovají v paměti po celý život. Pořádný čundr v přírodě však skýtá úskalí, na něž bychom vás rádi upozornili, abyste si ho pořádně užili.

Znečištěná voda

Při táboření v přírodě se vždy pokuste najít zdroj pitné vody pro pití, vaření a osobní hygienu. Znečištěná voda a potraviny jsou nejčastějším zdrojem žloutenky typu A. Vždy tedy dodržujte základní pravidla:

  • Před jídlem a vždy po použití WC si ruce umyjte pitnou vodou.
  • Pokud si nejste na 100% nezávadností vody, vždy ji převařte. V takové vodě ani neoplachujte ovoce. Pouze jej oloupejte.
  • Skvělým pomocníkem jsou i vlhčené kapesníčky, který se vlezou do každého batůžku. Ale pozor! Vždy je po sobě pečlivě ukliďte.

Voda ze studánek? Jen z označených

Vodu ze studánek, veřejných studen a pramenů pijte pouze v případě, že u nich najdete označení, že jde o pitnou vodu. Jen u těchto zdrojů vody si můžete být jisti kontrolou kvality vody.

Počítejte však s tím, že takových vodních zdrojů je u nás jen poskrovnu, protože jde často o vodní zdroje z povrchových vrstev půdy.

Potraviny nakupujte chytře

Protože víme, že si chcete pobyt v přírodě maximálně užít, držte se našich rad. Vyhněte se majonézovým salátům, vajíčkům v jakékoliv podobě, grilovaným kuřatům a drůbežímu masu obecně.

Velmi pečlivě hlídejte také dobu spotřeby vámi zakoupených dobrot. Při pobytu v přírodě máte ideální prostor pro slevení ze svých dietních nároků a čas na pořádný šťavnatý špekáček s krajícem chleba.

Ovoce u silnic nechte zvířátkům

Důvod tohoto doporučení je prostý. Většina našich cest je v zimě sjízdná díky chemickému posypu. Ovoce bývá často ve styku se zemědělskými hnojivy a postřiky. Ovoce je tak vystaveno nejen zvýšené prašnosti, ale i prosakování chemikálií do spodních vod, které ovocné stromy čerpají skrze kořeny.

Obtížný hmyz vás může překvapit

Pokud se chystáte opékat v přírodě a strávit zde i noc, pečlivě si vyberte místo pro sezení i pro postavení stanu. Vybavte se předem repelentním přípravkem proti komárům a klíšťatům. V lese vás mohou překvapit drobní a velmi zvědaví mravenci.

Pokud jste náchylní na píchnutí bodavým hmyzem, mějte po ruce vždy protialergické přípravky, které vám předepsal váš lékař.

Připomínat riziko bodnutí klíštětem snad nemusíme. V Česku hrozí riziko styku s klíštětem prakticky na celém území. Pokud se však tato patálie již stane, snažte se odstranit klíště co nejdříve.
Osvědčenou metodou je pokapání klíštěte dezinfekcí, kterou namočíte do vaty nebo ubrousku. Potom uvolněte klíště kývavým pohybem a opět ranku potřete dezinfekcí. NIKDY klíště nerozmačkávejte.